FOLUSZ

Raj dla miłośników natury i świeżego powietrza 

Folusz to wieś położona nad potokiem Kłopotnica u podnóży pasma Magury Wątkowskiej, oddalona o 12 km na zachód od Nowego Żmigrodu. Folusz został założony w XVI wieku przez Mniszchów, później należał do Stadnickich. Mieszkańcy zajmowali się folowaniem sukna; nad potokami powstawały liczne folusze, czyli maszyny używane przy wytwarzaniu sukna,  stąd pochodzi nazwa miejscowości. W późniejszym okresie ludność zaczęła też trudnić się kamieniarstwem. Wyrabiano kamienne krzyże, figury, posadzki oraz płyty chodnikowe. Szczególnie znanym wyrobem tutejszych mieszkańców były osełki do kos. W latach 1940 – 1950 na terenie wsi odkryto złoża ropy naftowej, do dziś funkcjonuje tu kopalnia tego surowca, a na polach można zobaczyć  stare urządzenia wydobywcze. Atrakcją turystyczną jest grupa skał z gruboziarnistego piaskowca i zlepieńców  na zboczu Góry Kosma, zwana Diablim Kamieniem.  Wychodnię tworzy sześć bloków skalnych o wysokości do 15 m, oddzielonych od siebie szerokimi szczelinami. Do Diablego kamienia można dojść czarnym szlakiem. O powstaniu tego niezwykłego kamieniska opowiada miejscowa legenda.

 • Folusz to prawdziwa mekka dla turystów i osób ceniących spokój i ciszę. Ta malownicza miejscowość położona wśród lasów, stanowi bramę turystyczną Magurskiego Parku Narodowego.

  Piękne, górzyste tereny, powiew świeżego powietrza, a co najważniejsze cisza i spokój – tak mieszkańcy opisują miejscowość, w której żyją. Najlepszą wizytówką wsi są malownicze krajobrazy, szlaki turystyczne i górskie klimaty.

  W okresie letnim miejscowość stanowi ulubiony cel wypraw rowerzystów i rodzinnych spacerów. W ostatnich latach w miejscowości przeprowadzono szereg remontów, co znacznie poprawiło komfort życia i poziom bezpieczeństwa.        

 • Mieszkańcy i goście przyjeżdżający do Folusza mają do swojej dyspozycji plac zabaw, Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej oraz miejsce do organizowania imprez plenerowych. W okresie wakacyjnym czynne jest Szkolne Schronisko Młodzieżowe, które oferuje 25 miejsc noclegowych. Panują tam dogodne warunki do wypoczynku. Na terenie schroniska znajduje się miejsce na ognisko oraz parking niestrzeżony.

  Folusz to także doskonałe miejsce dla miłośników wędkarstwa. Na miejscowych łowiskach każdy może wypożyczyć sobie wędkę i samodzielnie złowić rybę.

    

 • Kreatywną społeczność Folusza tworzą min. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej. Dali się poznać szerszej publiczności poprzez twórczość plastyczną, rękodzielniczą, a także występy kabaretu „Oriento”, w przygotowanie których wkładają wiele serca i zaangażowania. W Foluszu prężnie działa także Koło Gospodyń Wiejskich. Panie spotykają się regularnie i chętnie biorą udział w organizowaniu uroczystości gminnych.

  Od kilku lat w miejscowości działa Ochotnicza Straż Pożarna, która aktywnie uczestniczy w życiu społecznym Folusza i całej gminy. Strażacy współpracują z samorządem i biorą udział we wszystkich ważnych dla naszej  społeczności wydarzeniach.

 • W ostatnich latach w miejscowości zrealizowano wiele ważnych inwestycji. Wyremontowana została droga powiatowa Jasło – Folusz przy udziale środków gminny. Wybudowano ujęcie wody i sieć wodociągową, zmodernizowana jest stacja uzdatniania wody. Przeprowadzono gruntowny remont szkoły podstawowej, wykonano termomodernizację budynku wraz z wymianą okien, wykonano plac zabaw dla dzieci, powstał parking przy szkole podstawowej i przy kościele.

  Dużą inwestycją była stabilizacja osuwiska przy budynku szkoły podstawowej. Koszt budowy osuwiska przekroczył 588 000.00 zł, z czego 450 000.00 zł gmina pozyskała z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W miejscowości sukcesywnie wykonywane są nowe nawierzchnie bitumiczne, remonty nawierzchni, uzupełniane jest oświetlenie uliczne. W 2017 r przebudowano drogę „do sklepu” wraz z mostem. Obecnie w Foluszu realizowany jest projekt, mający na celu montaż kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych. Instalacje wykonano na 25 budynkach prywatnych za kwotę 197 390,00 zł w tym dofinansowanie 131 854,00 zł. Kolektory zainstalowano również na budynku szkoły za kwotę 15 127,00 zł w tym dofinansowania 11 345,00 zł

 • W okresie letnim miejscowości przyciąga ogromną ilość pasjonatów sportów rowerowych z całej Polski. Każdego roku organizowany jest tutaj Rajd Rowerów Górskich  o puchar Wójta Gminy Dębowiec. Turyści mają również możliwość wycieczek rowerowych wyznaczonymi szlakami: niebieskim, czerwonym, „Na styku kultur” oraz czarnym „Cmentarzy wojennych”. Dzięki zróżnicowanej rzeźbie terenu, każdy turysta znajdzie tutaj odpowiednią dla siebie trasę. Wiele ciekawostek kryją także piesze szlaki turystyczne: zielony, żółty, czarny, ścieżka przyrodnicza „Folusz” oraz Szlak Naftowy. Miłośnicy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu mogą skorzystać z  siłowni plenerowej.

         

Zmień czcionkę
Kontrast