Wola Cieklińska

Mała… Duża Wieś

 • Jedną z najmniejszych miejscowości w gminie Dębowiec jest Wola Cieklińska. Nie oznacza to jednak, że nic wielkiego tutaj się nie dzieje. Wręcz przeciwnie – w ciągu ostatnich lat podjęto wiele inicjatyw na rzecz rozwoju tej małej, ale wielkiej duchem jej mieszkańców miejscowości. W XVI w. była własnością starosty krasnostawskiego Jana Mniszcha.

  Przepięknie położona u stóp góry Cieklinki, nad potokiem Bednarka, jest wspaniałym celem rodzinnych wycieczek.

 • W Woli Cieklińskiej znajduje się unikalny, zabytkowy cmentarz z I wojny światowej. Dzisiejszy, bardzo dobry stan cmentarza, to zasługa Gminy Dębowiec. Mimo, że remont trwał kilka lat i prowadzony był przy wykorzystaniu skromnych środków finansowych, udało się go dokończyć z wyjątkową troską o szczegóły architektoniczne. Cmentarz zaprojektował Duszan Jurkowicz, architekt słowacki (1868 – 1947), który był twórcą inspirującym się budownictwem Beskidu. Nekropolia zbudowana została na planie dwóch przylegających okręgów. Główny pomnik został wykonany w formie rotundy. Na łuku bramy wejściowej znajduje się się napis: “Wir zogen zum streit und fanden frieden” (“Wyruszyliśmy na bój, a  znaleźliśmy pokój”).

  W 2011 r. wójt Gminy Dębowiec Zbigniew Staniszewski został uhonorowany złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Przemyślu.

  W ostatnich latach swój dawny blask odzyskały cmentarze wojenne w Woli Cieklińskiej, Cieklinie oraz Dębowcu.

 • Wola Cieklińska stała się nowoczesną miejscowością dzięki inwestycjom i projektom.

  W 2007 r. oddano do użytku nowy Dom Ludowy. Budynek jako jedyny w Gminie Dębowiec przystosowany jest do organizacji bardzo dużych imprez, bowiem może pomieścić nawet ponad 200 osób. Odbywają się tu wesela, komunie, chrzciny, imprezy okolicznościowe czy bale sylwestrowe. Budynek stanowi także centrum kulturalnej aktywności mieszkańców.

  W Woli Cieklińskiej sukcesywnie wykonywane są także przydomowe oczyszczalnie ścieków, nowe nawierzchnie asfaltowe, remonty dróg, uzupełniane jest oświetlenie drogowe. Mieszkańcy mogli skorzystać również z projektu mającego na celu montaż kolektorów słonecznych za łączną kwotę 184 994,00 zł w tym   119 677,00 zł dofinansowania. W Woli Cieklińskiej znajduje się ujęcie wody zlokalizowane na potoku Bednarka. W skład ujęcia wchodzi stacja uzdatniania wody wraz ze zbiornikami.

 

Zmień czcionkę
Kontrast